Światło w każdej przestrzeni odgrywa szczególną funkcję. Niezależnie od tego czy mowa o salonie, kuchni, sypialni czy przedpokoju, lampy stanowią kluczowy element aranżacji. Pełnią rolę nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Oświetlenie może bowiem diametralnie odmienić charakter wnętrza. Nie bez przyczyny w jednym, często niewielkim metrażowo pomieszczeniu, znajduje się kilka źródeł światła. Lampa stojąca, wisząca czy stołowa, każda ma swoje konkretne miejsce w projekcie. Na rynku można obecnie znaleźć tysiące ciekawych konceptów, pozwalających dopasować design lampy do stylu wnętrza. A zatem od czego zacząć projektowanie oświetlenia domu?
Oświetlenie wnętrza, a jego funkcjonalność
Lampa stanowi nierozłączny element projektu wnętrza. Funkcjonowanie w przestrzeni bez odpowiedniego światła, byłoby nie tylko niekomfortowe, ale często wręcz niebezpieczne. Dlatego też przyjęło się, że systemy świetlne w domu, powinny być oparte na trzech elementach: światło główne, zadaniowe i dekoracyjne. To na nich spoczywa 'odpowiedzialność’ za idealne oświetlenie pomieszczenia pod kątem odpowiedniej barwy i mocy. Lampa musi gwarantować komfort pracy i wykonywania codziennych czynności. Nie bez przyczyny lampy Artemide opierają swoją filozofię na 'the human light’. Oznacza to, że produkty Artemide mają przede wszystkim służyć człowiekowi. To jego komfort życia, styl i potrzeby są najważniejszym punktem odniesienia dla projektantów.
W jaki sposób dopasować lampy do wnętrza?
Planowanie oświetlenia w każdym wnętrzu należy rozpocząć od szczegółowego rozeznania w jego układzie. Warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak dostęp do naturalnego światła, a zatem rozłożenie w pomieszczeniu okien i drzwi oraz przeznaczenie danej przestrzeni. Pomysł na wnętrze decyduje o zastosowaniu konkretnego rodzaju lamp. Inne bowiem powinny się pojawić w projekcie kuchni, a inne w dziecięcym pokoju czy biurze. Dobór źródła światła dopasowuje się także do stylistyki wnętrza. Warto skupić się na połączeniu wizualnym każdego elementu. Lampa nie tylko oświetla przestrzeń, ale i stanowi również szczególny element dekoracyjny, czego potwierdzeniem są Artemide lampy.
Idealny układ oświetlenia w domu
Salon stanowi zazwyczaj swojego rodzaju centrum domowego ogniska. To tutaj gromadzą się wszyscy domownicy, aby wspólnie spędzać czas. Dlatego też, poza lampą wiszącą, warto zadbać i o dodatkowe oświetlenie. Mogą to być np. kinkiety czy też lampy podłogowe, których nie brakuje w ofercie marki Artemide. Bez problemu można zatem znaleźć odpowiedni model zarówno do wnętrza nowoczesnego, jak i glamour czy klasycznego. W przypadku kuchni, czyli miejsca gdzie przygotowuje się posiłki, a często również je spożywa, należy skupić się na oświetleniu poszczególnych stref. W pomieszczeniu nie może zabraknąć zarówno głównego oświetlenia, jak i oświetlenia blatów, a także części jadalnej. W sypialni natomiast, należy zadbać przede wszystkim o zbudowanie odpowiedniego klimatu. To miejsce odpoczynku i relaksu. Dlatego też poza centralnym źródłem światła, nie można zapomnieć o lampkach nocnych bezpośrednio przy łóżku. W łazience poza lampą główną, powinny się pojawić także lampy nad lustrem i umywalką, a także w pobliżu wanny.
Okazuje się zatem, że dobór oświetlenia do wnętrza, nie może być intuicyjny. Każde pomieszczenie pełni konkretną funkcję w układzie domu lub mieszkania i to właśnie światło pozwala domownikom korzystać z przestrzeni zgodnie z jej przeznaczeniem. Dlatego też należy zadbać o to, aby lampy we wnętrzu, tworzyły z nim spójną, harmonijną całość, a jednocześnie stanowiły oryginalny element dekoracyjny.