Wentylacja mechaniczna doskonale wpisuje się we współczesne trendy rządzące branżą instalacyjną i budowlaną. Eksploatacja takiego systemu niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla domowników jak i środowiska. Dlaczego? Przede wszystkim, dzięki takiej wentylacji ograniczamy straty ciepła w budynku. Powietrze wywiewane z domu ogrzewa powietrze nawiewane z zewnątrz. Możemy być pewni, że zauważymy różnicę w comiesięcznych wydatkach związanych z ogrzewaniem domu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może zredukować straty ciepła aż o 70%. Wystarczy sobie wyobrazić o ile mniej paliwa będziemy musieli spalić aby w takiej sytuacji efektywnie ogrzać dom. Ponadto, rekuperacja w domu (innowacyjne rozwiązania DefroAir) jest gwarantem ciągle świeżego i czystego powietrza. Jest to realizowane za pomocą systemu filtrów i ciągłej cyrkulacji powietrza. Jest to niezwykle ważne, szczególnie teraz gdy większość polskich miast ma problemy ze smogiem, który w okresie grzewczym jest prawdziwym utrapieniem.

Aby cieszyć się w pełni zaletami, które płyną z użytkowania wentylacji mechanicznej, niezbędny jest prawidłowy montaż zarówno centrali wentylacyjnej wyposażonej w wymiennik krzyżowy jak i sieci kanałów. Sama sprawność systemu rekuperacji zależy od kilku czynników. Niestety nie zawsze mamy na nie wpływ. Sprawność jest kluczowym parametrem, który decyduje o ilości odzyskiwanej energii. Jest to wartość, która ciągle się zmienia i ciężko określić jej wartość.

Jak obliczyć sprawność temperaturową centrali wentylacyjnej?

O tym jakie czynniki wpływają na sprawność wentylacji mechanicznej, w najprostszy sposób mówi wzór, który wyznacza sprawność temperaturową:

h = (tn2 – tn1)/(tw1 – tw2) · 100%

tn – temperatura powietrza nawiewanego,

tw – temperatura powietrza wywiewanego,

1 – temperatura przed wymiennikiem,

2 – temperatura za wymiennikiem.

Łatwo zauważyć, że ogromny wpływ na sprawność ma różnica temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego. Duża różnica temperatury sprawia, że ciepło jest wymieniane szybciej. Do tego mroźne powietrze jest suche, więc do jego ogrzania nie potrzeba tak dużo energii jak do ogrzania cieplejszego powietrza zawierającego więcej pary wodnej.

Sprawność całkowita wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Bardziej rzetelnym parametrem jest sprawność całkowita nazywana też energetyczną. Na jej wartość ma wpływ nie tylko różnica temperatury strumieni powietrza. Duże znaczenie ma para wodna, która wykrapla się w danej temperaturze. Energia uwalniana w taki sposób nazywana jest ciepłem utajonym. W powietrzu znajduje się bardzo dużo takiej energii, co wymiernie wpływ na pacę rekuperacji. Z tego wynikają również duże różnice w wartości sprawności temperaturowej i całkowitej. Ta druga uwzględnia nie tylko odzysk ciepła jawnego, ale także utajonego.

Dobrym rozwiązaniem opartym na tym zjawisku są wymienniki entalpiczne. Są one wykonane z materiału umożliwiającego przenikanie przez jego ścianki pary wodnej. W taki sposób trafia ona z powietrza chłodzonego do ogrzewanego zanim temperatura spadnie poniżej punktu rosy. W ten sposób redukuje się straty energii towarzyszące rozmrażaniu wymiennika.

Warto zwracać uwagę, na to jaki konkretnie parametr podaje producent urządzenia.  Różnice między sprawnością całkowitą a temperaturową mogą być duże. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (np. DefroAir) to inwestycja, która będzie nam służyła przez wiele lat, dlatego dobrze jest sprawdzić każdy szczegół przed podjęciem decyzji i wykonaniem projektu rekuperacji.