Własny kąt to marzenie wielu ludzi, najmujących mieszkania lub zamieszkujących ciągle u rodziców. Co zrobić gdy nie ma się pieniędzy na zakup drogiego mieszkania w dużym mieście ani budowę domu? W ostatnim roku okazało się, że nie trzeba codziennie stać w korkach, przemieszczać się do pracy i z powrotem. Często to samo można wykonać we własnym domu, w komfortowych warunkach, mając możliwość zrobienia sobie przerwy w dowolnym momencie, bez nadzoru szefa czy współpracowników. Można więc mieszkać w dowolnym miejscu, byle działał szybki internet. Skoro tak, to rozwiązaniem kłopotów mieszkaniowych może być zakup taniej, niewielkiej działki i postawienie na niej domu modułowego.

Co to jest dom modułowy?

To gotowy dom o pow. do 35m2, może być „pod klucz”, postawiony na dowolnej działce. Domy modułowe produkowane są w wersji całorocznej, z ociepleniem lub jako domki letniskowe. Mają kształt kwadratowy, prostokątny, możliwe jest też piętro, antresola. Projektowane są indywidualnie według potrzeb klienta, z zastosowaniem rozwiązań maksymalnie wykorzystujących przestrzeń aby mimo małego metrażu był on przyjazny dla mieszkańca. Domy te składają się z gotowych elementów, które montowane są w miejscu docelowym. Modułowe domki letniskowe, całoroczne, transportowane w jednym elemencie do klienta.

Co przemawia za zakupem domu modułowego?

Posadowienie takiego domu nie wymaga zezwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie go urzędu. W porównaniu z budową domu tradycyjnego oszczędza się mnóstwo czasu, nerwów i pieniędzy. Można zamieszkać już po 2-3 miesiącach od decyzji. W przypadku domku letniskowego już po kilku dniach, gdyż nie wymaga on wylewania fundamentów. Nie ma tu znaczenia pora roku, prace mogą trwać również zimą. Cena domu modułowego jest zazwyczaj dużo niższa od tradycyjnego o takim samym metrażu. Na cenę składa się kilka elementów, najtańszy jest dom bez wydzielonych pokoi. Można zamówić wersję z pełnym wyposażeniem, może być również dom energooszczędny, tani w eksploatacji. Dużą zaletą jest jest „mobilność” domu, który można postawić w innym miejscu gdy sytuacja życiowa wymaga takiej zmiany.

Czy domy modułowe mają jakieś wady?

Minusem tej technologii jest konieczność wydania na raz dużej sumy pieniędzy czyli opłacenie całości inwestycji. Można trochę oszczędzić samemu wylewając fundamenty lub wykonując instalacje, kanalizację. Wszelkie decyzje odnośnie rozmieszczenia poszczególnych elementów, rozkładu, muszą zapaść od razu, nie ma możliwości dokonywania zmian później. Nie ma tu również dużej różnorodności, moduły są do siebie podobne i dają się ułożyć na kilka sposobów. Jeśli chodzi o wykończenie, może ono być dowolne, w zależności od preferencji klienta. Do montażu domu konieczny jest również dźwig, trzeba stworzyć warunki do jego pracy.

Podsumowując: Domy modułowe to możliwość komfortowego i bardzo szybkiego zamieszkania we własnym domu z uniknięciem wielu formalności, zgód, nadzoru budowlanego. Domy są wprawdzie małe ale dla osób samotnych lub par, przy optymalnym zaprojektowaniu, mogą okazać się bardzo wygodne.