Grillowanie nie opiera się tylko na jakości przyrządzanych przez nas potraf, czy atmosfery, która panuje na nim, ale także na jakości użytych do przyrządzenia jedzenia materiałów po drewno przez brykiet, tacki, ruszt, aż do rozpałki, gdyż to tak naprawdę wszystko od niej się zaczyna i to ona decyduje jak szybko uda nam się wzniecić ogień potrzebny do późniejszego usmażenia mięsa, kiełbas, ryby itp. Najlepiej by ogień został rozpalony minimum 2 godziny przed przybyciem gości, gdyż trzeba doprowadzić do tego by zaczął on się zażyć wtedy nasze jedzenie będzie się piekło jak na kuchennym palniku, który jest ustawiony na małą moc. Co prawda na rezultat przyjdzie nam dużej poczekać jednak nasz prowiant będzie zdrowszy i smaczniejszy, gdyż będzie pozbawiony nadmiaru dwutlenku węgla, który wydziela się w procesie spalania drewna, brykietu. Jak więc grillować używając podpałek? Na samym wstępie warto poznać rodzaje, jakie dostępne są na rynku oraz oznaczenia występujące na rozpałkach. W tym przypadku należy szukać oznaczeń takich jak ISO oraz FSC. Pierwszy symbol oznacza, że produkt spełnia standardy bezpieczeństwa. Drugi natomiast zaś informuje nas o tym, że podpałka została wykonana zgodnie z ekologicznymi standardami.
Podpałki płynne
Na tle innych podpałek wyróżniają się znacznie i cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z tego, że ich użycie jest mega proste co przekłada się na wygodę użytkowania. W momencie, gdy chcemy jej użyć to należy polać drewno lub brykiet odpowiednią ilością zalecaną przez producenta, a następnie całość podpalić. Podpałki płynne występują w dwóch wariantach z dodatkiem parafiny bądź żelu. Parafinowe są tańsze i łatwopalne jednak mimo iż łatwo potrafią wzniecić ogień to musimy na jego pojawienie się trochę poczekać. Natomiast te żelowe mają bardziej zagęszczoną konsystencje, szybko się rozpalają, lecz i najważniejszą zaletą jest to, że są one ekologiczne. Podpałki płynne idealnie nadają się też do rozpalania pieca, czy kominka. Nie wydzielają trującego dla naszego organizmu dymu więc mogą być używane w warunkach domowych.
Podpałki białe
Tego typu podpałki wyglądem przypominają czekoladę, gdyż są one produkowane w formie tabliczek z połączonymi ze sobą pojedynczymi kostkami oraz w formie opakowań z których wyciska się podpałkę niczym tabletki. Są łatwopalne a ich skuteczność jest niezwykle wysoka. W porównaniu do innych podpałek te oferują dłuży czas utrzymania się ognia. Jednak są one bardziej skomplikowane w użyciu, gdyż aby przyniosły nam zamierzony efekt należy rozłożyć kilkanaście sztuk takiej rozpałki, a następnie podpalić każdą z nich osobno.
Podpałki brązowe
Ich sposób działania jest podobny do tych białych, gdyż są one łatwopalne i przez dłuższy czas utrzymują wzniecony ogień. Co więcej, produkowane są one w 100% z ekologicznych materiałów. Jeśli użytkownik stosuje je zgodnie z zamieszczoną na opakowaniu instrukcją to są one bezpieczne dla niego jak zarówno dla naszego środowiska. Tego typu podpałki sprawdzą się też w domu do rozpalania znajdującego się w piecu materiału takiego jak węgiel, drewno.
Podpałki ekologiczne
Jeśli zależy nam na jak najbardziej ekologicznej podpałce to powinniśmy szukać produktów, które są właśnie uważanie za takie. Tego typu rozpałki wykonywane są z drewna, które poddawane jest obróbce, a do ich nasączania używa się naturalnego wosku roślinnego, dzięki czemu uzyskany płomień jest jasny, a w grillowaniu nie przeszkadza unoszący się w powietrzu dym z grilla, gdyż go nie ma. Co więcej, przy użyciu tego typu podpałek nie uświadczymy dziwnego i czasem nawet dokuczającego zapachu podczas spalania drewna lub brykietu. Najlepszą ekologiczną podpałkę znajdziecie na stronie: edorino.com