Mole spożywcze to jedne z najczęściej występujących szkodników w domach. Osiągają 10 mm długości zaś ich ubarwienie jest przeważnie brązowo-szare. Inwazja moli często jest niezależna od naszego zamiłowania do porządków. Mogą one dostać się do mieszkania przez okno od sąsiada, możemy je również przynieść ze sklepu wraz z zakupami. Silosy, magazyny zbożowe, młyny – to miejsca, w których często znajdują dobre warunki do rozwoju, a ich jaja wraz z produktami trafiają do naszych mieszkań.

Co lubią mole spożywcze? W czym mogą się zalęgnąć?

  • Mole uwielbiają: kaszę, ryże, mąkę, przyprawy, kawę, czekoladę, rodzynki, orzechy, suszone owoce, musli, płatki zbożowe, ziarenka słonecznika i innych nasion, suchą karmę dla zwierząt, karmę dla rybek;
  • Należy pamiętać także o produktach zawierających powyższe składniki np.: cukierki z orzeszkami, płatki śniadaniowe, musli itp.

Ile żyją mole spożywcze?

Dorosłe motyle żyją maksymalnie 14 dni i składają jednorazowo około 400 jaj. Z nich po 10 dniach wylęgają się larwy mola. Wyglądają one jak białe gąsienice, często widoczne np na ścianach lub suficie, można również zaobserwować je w szafkach kuchennych, lub blisko kratki wentylacyjnej. Larwy mola spożywczego przeważnie żerują około 4 tygodni, zdarza się jednak przedłużenie okresu larwalnego do około 300 dni. To właśnie larwy wyrządzają najwięcej strat w produktach spożywczych. Kolejnym etapem jest przeobrażenie się larwy mola w poczwarkę, a ta z kolei staje się motylem po ok. 1,5-2 tygodniach.

Zwalcz to sam! Sposób na zwalczanie moli spożywczych

Czego będziesz potrzebował do walki z molami?

  1. Preparat owadobójczy do oprysku,
  2. Samoopróżnialny aerozol – tak zwana bomba samozamgławiająca/ fumigator,
  3. Pułapka lepowa na mole spożywcze 2 szt.

Niezbędne produkty do wykonania zabiegu kupisz na https://www.sklep.olpest.pl/

Zanim rozpoczniesz zwalczanie moli, dokonaj dokładnych oględzin produktów spożywczych, które lubią mole. Zwracaj uwagę nie tylko na obecność poczwarek, larw czy motyli, ale także na charakterystyczną przędzę lub pajęczynę na opakowaniu oraz w produkcie. Po stwierdzeniu występowania choć jednego z elementów wymienionych wyżej, przejdź do zwalczania moli.

  • Zawiń zainfekowane produkty w szczelny worek i wyrzuć,
  • Opróżnij szafki, w których były zainfekowane produkty. Zabezpiecz „czystą od moli” żywność (wynieś na balkon lub zapakuj w kartony bądź folię),
  • Zabezpiecz przybory kuchenne i przedmioty, które mogą mieć kontakt z żywnością,
  • Zabezpiecz karmę i wszystkie akcesoria zwierząt domowych,
  • Spryskaj dokładnie szafki oraz ich okolice preparatem owadobójczym (najlepiej mikrokapsułkowanym, która wydłuża efekt). Staraj się dotrzeć z opryskiem do zakamarków i szczelin.
  • Drzwi do szafek pozostaw otwarte, odsuń wszystkie możliwe meble od ścian, by udostępnić jak najwięcej powierzchni.
  • Zamknij okna i drzwi w pomieszczeniu poddanym dezynsekcji, umieść bombę owadobójczą / fumigator na środku pomieszczenia, uruchom i wyjdź z mieszkania na co najmniej 1 godzinę.
  • Po powrocie starannie przewietrz mieszkanie przez około 15 minut, następnie umyj powierzchnie mające kontakt z żywnością.
  • Po upływie dwóch tygodni od zabiegu umieść w pomieszczeniach pułapki lepowe, aby zweryfikować skuteczność wykonanego zabiegu.