Każdy z nas chcąc zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie, powinien pamiętać o tym, że niezwykle ważnym jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Wśród nich wymienić możemy między innymi badanie moczu. Nie da się bowiem ukryć, że jest ono w stanie powiedzieć o naszym stanie zdrowia naprawdę sporo.

Analiza moczu – kiedy pobrać próbkę?

Aby jednak analiza moczu pozwoliła nam rozeznać się, w jakim stanie jest nasz organizm, musi zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób. Pacjent również powinien pamiętać o wielu ważnych zasadach, które w niniejszym tekście przypominamy.

Badania moczu są bardzo często zlecane przez lekarzy. Nie tylko w przypadku chorób związanych z układem moczowym czy nerkami. Wielokrotnie kierowane są na nie chociażby kobiety w ciąży. Pomagają również sprawdzić, jak funkcjonuje organizm osoby, która nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Jednakże w przypadku, gdy zostało nam zlecone wykonanie analizy moczu, nie oznacza to, że do laboratorium powinniśmy udać się tego samego dnia. Analiza moczu jest badaniem miarodajnym w sytuacji, gdy próbka pobierana jest w czasie pierwszej porannej mikcji. Mocz ten jest bowiem stężony, co pozwala chociażby na sprawdzenie obecności poszczególnych hormonów.

Higiena w analizie moczu

Mówiąc o analizie moczu, warto wspomnieć również o kolejnym czynniku, który wpływa na miarodajność badań. Mowa tu o higienie. Aby próbka nadawała się do badań biochemicznych, musi zostać oddana w sterylnym pojemniku. Na szczęście, pojemniki na próbki moczu, które są jałowe oraz szczelnie zamykane, bez trudu zakupimy w każdej aptece. Często dostępne są także bezpłatnie w danej przychodni.

Kolejnym krokiem, o którym warto pamiętać, jest higiena przed oddaniem moczu. Warto podmyć się za pomocą delikatnych środków myjących, by zmyć z siebie patogeny, mogące mieć wpływ na wynik badań. Jednocześnie pamiętajmy jednak o dokładnym opłukaniu stref intymnych, ponieważ kosmetyki również mogą wpływać na wynik badania. Strefy intymne trzeba delikatnie osuszyć za pomocą ręcznika papierowego, a próbkę do analizy moczu pobierać ze środkowego strumienia mikcji. Dzięki temu mamy pewność, że wyniki badań będą wiarygodne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli chcemy poddać się analizie moczu, warto mieć świadomość, jak wiele czynników wpływa na wynik badania. Mowa tu między innymi o przyjmowanych lekach, wypitym alkoholu, używkach, a nawet o wzmożonej aktywności fizycznej. Dlatego też na kilka dni przed badaniem nie zaleca się przesilać organizmu, lepiej też odstawić szkodliwe substancje, a w przypadku konieczności przyjmowania leków – koniecznie poinformować o tym laboratorium oraz lekarza zlecającego badania. Jest to niezwykle ważne, bo dzięki temu unikniemy ewentualnych zakłamań w wynikach badania moczu.

Podsumowując, analiza moczu to badanie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się sporo zarówno o ogólnej formie naszego organizmu, jak i o funkcjonowaniu poszczególnych organów. Badanie to jest jednak miarodajne jedynie wówczas, gdy pacjent zadba o prawidłowe zachowania oraz pobierze próbkę w odpowiedni sposób. Warto więc o tym pamiętać.