W naszym klimacie nie sposób posiadać dom bez ogrzewania. Sezon grzewczy w Polsce trwa mniej więcej 8 miesięcy w roku, a to przekłada się na koszty oraz pracę przy obsłudze systemu grzewczego. Jaki będzie dla nas najlepszy? Który jest najbardziej opłacalny, a który najmniej pracochłonny? Porównujemy najpopularniejsze instalacje grzewcze!
Wybór odpowiedniego ogrzewania w trakcie budowy domu to bolączka wielu osób. Podobnie jest przy zmianie pieca na nowocześniejszy w istniejących już domach. Możliwości jest wiele, a to może sprawić, że wybór wcale nie jest prosty.
Głównym czynnikiem, na który zwracamy uwagę przy wyborze nowej instalacji jest z pewnością koszt eksploatacji. Różnego rodzaju paliwa mogą znacząco różnić się między sobą ceną, co w przekroju roku może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Kocioł gazowy – kiedy warto go zainstalować?
Dla przykładu, ogrzewanie gazem jest praktycznie dwa razy tańsze niż ogrzanie niedocieplonego domu prądem czy olejem opałowym. Kondensacyjne kotły na gaz to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia, które dzięki nowoczesnym technologiom można sterować smartfonem. Piece na gaz są też bardzo bezpiecznymi urządzeniami spełniającymi rygorystyczne normy emisyjne, przez co są bardzo ekologiczne. Piec gazowy to idealne rozwiązanie w przypadku budynków z dostępem do sieci. Co jednak zrobić gdy go nie ma?
Piec na pellet – ekologicznie, wygodnie i bezpiecznie
W przypadku braku możliwości instalacji kotła gazowego idealną alternatywą jest piec na pellet. Dużą zaletą kotła pelletowego jest przystępna cena i dostępność pelletu, czyli sprasowanych odpadów drzewnych zapewniających dużą kaloryczność i wydajność spalania. Co prawda piec na pellet nie jest bezobsługowy tak jak kocioł gazowy, ale jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Dużą zaletą jest też to, że pellet pozostawia bardzo mało popiołu, co nie wywołuje potrzeby ciągłego czyszczenia kotła.
Z racji tego, że pellet jest materiałem odnawialnym, kocioł pelletowy jest ekologiczny i przyjazny środowisku. Wysoka jakość i nowoczesne technologie sprawiają, że emisja zanieczyszczeń w spalinach jest bardzo niska. Przy zakupie warto zwrócić uwagę by piec posiadał certyfikat 5 klasy i spełniał europejskie kryteria Ecodesign. To sprawi, że urządzenie z pewnością będzie nam służyć przez wiele lat, a my nie będziemy przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza. Zarówno piecem na gaz, jak i kotłem na pellet można sterować za pomocą smartfona, co zdecydowanie ułatwia obsługę.
Kocioł na ekogroszek – jak uzyskać dofinansowanie?
Kolejną alternatywą dla pieca gazowego jest kocioł na ekogroszek. W społeczeństwie niesłusznie panuje opinia o tym, że nie jest on ekologiczny. Tymczasem nowoczesne piece na ekogroszek, podobnie jak kotły na pellet, spełniają wszystkie rygorystyczne normy Unii Europejskiej nie przekraczając norm emisyjnych wymaganych przez Ecodesign.
Kocioł na ekogroszek nie wymaga dużo pracy przy obsłudze z uwagi na rozbudowaną automatykę.Dużą zaletą pieców na ekogroszek jest też fakt możliwości uzyskania na nie dofinansowania z programu “Czyste powietrze” co znacząco może obniżyć koszt zakupu.
Jak widać, każde z wymienionych urządzeń ma sporo zalet, które ułatwiają ich obsługę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zamontować pieca gazowego warto rozważyć montaż pieca na ekogroszek bądź kotła pelletowego. W doborze z pewnością pomogą nam specjaliści. Polskie firmy, które są w branży od kilku dekad znają się na swoim fachu i dostosują odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb. Najlepsze rozwiązania i inspiracje można znaleźć na https://www.defro.pl/k,33,kotly-automatyczne-na-ekogroszek.html.