Pompy ciepła, zaraz obok fotowoltaiki, stają się jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Można montować je zarówno w powstających, jak i już użytkowanych budynkach. Wiele osób wciąż zastanawia się, ile będą kosztować montaż i eksploatacja pompy ciepła oraz co najważniejsze – czy będzie to opłacalne.
Pompy ciepła należą do najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń i wody. Koszty eksploatacji znacznie różnią się przy poszczególnych rodzajach pomp ciepła. Pompy gruntowe są droższe w montażu, ale za to ich użytkowanie jest tańsze, ponieważ nie są narażone na zmiany temperatur. Najpopularniejsze pompy powietrze to mniejsze koszty instalacji, ale za to ich użytkowanie wiąże się z wyższymi kosztami, gdy na zewnątrz panuje mróz. Trudno oczywiście przedstawić dokładne obliczenia, ponieważ cena ogrzewania jest zależna od zapotrzebowania konkretnego budynku, mocy urządzenia grzewczego, aktualnych cen energii elektrycznej czy czasu trwania sezonu grzewczego. Można jednak założyć, że pompa ciepła w Warszawie rocznie będzie nas kosztować ok. trzech tysięcy złotych. Dla porównania, ogrzewanie gazowe to zazwyczaj koszt ponad czterech tysięcy złotych, a ogrzewanie elektryczne – nawet dziewięciu tysięcy.
Montaż pompy ciepła – ile to będzie kosztować?
Cena montażu jest oczywiście uzależniona od rodzaju pompy ciepła. W Polsce największą popularnością cieszą się pompy powietrze-woda. Ich montaż odradza się właściwie tylko w regionach, gdzie występują szczególnie duże wahania temperatury. Pompy powietrze-woda są najtańsze pod względem montażu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w porównaniu z pompą gruntową, koszty eksploatacji będą wyższe.
W cenę montażu oczywiście nie wliczają się wyłącznie koszty urządzenia i instalacji. Pod uwagę należy wziąć też m. in. elementy elektryczne i hydrauliczne, materiały montażowe, zbiornik wody użytkowej, sterowanie układami grzewczymi oraz przystosowanie budynku. Montaż pompy ciepła wiąże się też z różnymi kosztami w zależności od lokalizacji. Szacunkowo można jednak stwierdzić, że jest to inwestycja rzędu od kilkunastu do ok. sześćdziesięciu tysięcy złotych. Koszty jeszcze bardziej rosną, jeżeli inwestor postanawia połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to inwestycja, która się zwraca. Możemy na to liczyć już po kilku, a maksymalnie kilkunastu latach użytkowania. Warto też skorzystać z licznych ulg i dofinansowań na termomodernizację domu. Do takich programów należą np. Czyste Powietrze lub Moje Ciepło.
Żeby poznać dokładne koszty, zawsze warto zwrócić się do firmy, która zajmuje się pompami ciepła. Specjalista określi cenę ogrzewania domu w ten sposób, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki.