Wraz z wkroczeniem do Polski skandynawskich firm meblowych polubiliśmy drewniano-metalowe wykończenia i wygodny minimalizm stylistyczny. Wyrzuciliśmy z domów tureckie dywany i pokochaliśmy chodzenie po drewnianych podłogach. Na północy przyroda wnosi silne kontrasty, dlatego we wnętrzach dominują pastele i potrzeba wpuszczania wszędzie dużej ilości światła. Sprawdź, jak najlepiej oświetlić mieszkania urządzone w skandynawskim stylu.
Hygge – koncepcja prostoty i minimalizmu
Skandynawski styl projektowania i wyposażenia wnętrz charakteryzuje się silnym naciskiem na czyste linie i wygodną funkcjonalność, która nie rezygnuje z piękna i estetyki starannego wykonania. Duży nacisk kładziony jest na neutralne, nasycone światłem kolory, co jest spowodowane długimi i ciemnymi zimami w Skandynawii. Dlatego domy projektuje się tak, aby wpuszczały jak najwięcej światła.
Drewno odgrywa równie istotną rolę w projektowaniu skandynawskim – niezależnie od tego, czy chodzi o artykuły gospodarstwa domowego, meble, dekoracje itp., styl skandynawski uwielbia używać nieobrobionego jasnego drewna, takiego jak buk, sosna, dąb i jesion.
Dlatego idealnym i często stosowanym sposobem oświetlenia są proste, dające naturalne punktowe światło kinkiety drewniane. Nie stosuje się w nich wyszukanego zdobnictwa, a dominującymi materiałami są naturalne drewno i metalowe elementy konstrukcyjne. Całość najczęściej wykończona jest matowo i stanowi silny kontrast do modnego stylu glamour.
Jakie oświetlenie stosuje się w stylu skandynawskim
Styl skandynawski lubi dużo światła! Stosuje się w nim trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, akcentujące i zadaniowe. Oświetlenie ogólne odnosi się do codziennego oświetlenia, takiego jak lampy sufitowe montowane w jednej płaszczyźnie, ściemniane lampy sufitowe, oświetlenie wpuszczane itp.
Zupełnie innym celom służy oświetlenie akcentujące, którego używa się do tworzenia punktu centralnego. Może też pełnić funkcję dodatkowego elementu ozdobnego w pomieszczeniu, a nie główne źródło światła. Do tej grupy należą lampy wiszące, kinkiety, lampy stołowe lub podłogowe.
Ostatnią kategorią jest oświetlenie zadaniowe, które stosuje się, gdy potrzebne jest oświetlenie do zadań funkcjonalnych, np. czytanie, robienie na drutach, gotowanie, nauka, praca itp. Oświetlenie zadaniowe jest zatem używane, gdy chcesz stworzyć skupione, kierunkowe i regulowane oświetlenie.
Planując urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim, znajdź miejsce na te trzy rodzaje oświetlenia. Decyzję o ich rozmieszczeniu dobrze jest podjąć na podstawie tego, jakiego rodzaju oświetlenia będziesz potrzebować w każdej przestrzeni życiowej. Warto poznać skandynawski model życia.