Do produkcji wyrobów odpornych na ogień i obecność wysokich temperatur używa się wąskiego grona surowców. Niemniej jednak, każdy taki materiał jest niezwykle przydatny i znajduje swoje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Jednym z podstawowych w tej dziedzinie jest oczywiście ceramika. Nie każdy jej rodzaj może natomiast wytrzymywać temperatury rzędu kilku tysięcy stopni Celsjusza, a do tego celu używa się wyłącznie specjalnie przygotowanych produktów. Mowa oczywiście o ceramice ogniotrwałej. W poniższym artykule postaramy się po krótce opisać czym jest ceramika ogniotrwała oraz wskażemy, w jaki sposób możemy wykorzystywać ją we współczesnym świecie. Zapraszamy!
Jak wykonuje się ceramikę ogniotrwałą?
Jak doskonale wiadomo, do produkcji ceramiki potrzebna jest odpowiednia masa ceramiczna. Zazwyczaj składa się ona z gliny, kwarcu, piasku, wody i skaleni. W zależności od proporcji tych surowców, można uzyskać materiał o różnych właściwościach. W przypadku ceramiki ogniotrwałej, do takiej masy dodawane są również tlenki, a szczególnie tlenek glinu i siarki. To te związki odpowiadają w dużej mierze za parametry całego wyrobu.
Uznaje się, iż to właśnie stężenie tlenku glinu w całej mieszaninie ma największy wpływ na właściwości ognioodporne. Nauka dowodzi, iż możliwe jest stworzenie ceramiki będącej w stanie wytrzymać temperatury rzędu nawet 20 000 st. C. Takie materiały są jednak bardzo rzadko spotykane, a to głównie przez wzgląd na nieopłacalność ich produkcji. Raczej żadna instalacja nie wymaga tak wysokiej temperatury topnienia, a sam proces wydobycia tlenku glinu jest niezwykle skomplikowany i drogi. Dlatego też, za standardowe wyroby ogniotrwałe uznaje się ceramikę mogącą zachować swój pierwotny stan przy temperaturach rzędu 1800 – 2000 st. C.
Gdzie stosujemy ceramikę ogniotrwałą?
Krakowska firma ZAMAC, od lat specjalizująca się w produkcji tego typu wyrobów przekonuje, iż używanie ceramiki ogniotrwałej jest niezbędne w branży wysokich temperatur. Przykładem zastosowań mogą być tutaj chociażby kadzie odlewnicze bądź moduły grzejne. Wyroby ceramiczne zawsze posiadają niską przewodność cieplną, co nie pozwala energii cieplnej przedostać się na zewnątrz. To bardzo ważne w miejscach, w których utrata temperatury na określonym dystansie wiąże się ze stratami produkcji.
W wielu sektorach przemysłu korzysta się więc z kształtek i otulin izolacyjnych, którymi otacza się przewody w ramach zredukowania strat ciepła. Jak widać zastosowań jest wiele, a każde użycie ceramiki ogniotrwałej jest równe obniżeniu kosztów.
Inne właściwości ceramiki ogniotrwałej
Wbrew pozorom, odporność na ogień nie jest jedynym parametrem tego typu wyrobów. Specjaliści z firmy ZAMAC zapewniają, iż większość ich wyrobów jest odporna na substancje drażniące oraz chemiczne. Co ważne, kluczowy jest również brak reakcji na szoki termiczne, przyczyniające się niejednokrotnie do pęknięć materiału. Kontaktując się więc ze specjalistą, należy dokładnie przedstawić swoje oczekiwania i opisać, do czego potrzebny okaże się wyrób pod zamówienie.