Jak sprawić, żeby przestrzeń kuchenna była miejscem maksymalnie funkcjonalnym? Trzeba o tym pomyśleć już na etapie projektowania kuchni. Wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o metraż pomieszczenia, ponieważ zarówno małą, jak i dużą kuchnię można urządzić praktycznie i stylowo.
Co powinno znaleźć się w kuchni, która ma być funkcjonalna? Jak powinna wyglądać?
Z czego składa się funkcjonalna kuchnia?
Funkcjonalna kuchnia ma służyć potrzebom domowników, być wygodnym miejscem do gotowania, zmywania naczyń, przechowywania produktów spożywczych i niezbędnych środków czystości. Ważne punkty w każdej to: kuchenka, zlew, zmywarka i blat roboczy. Wszystkie te elementy powinny być pod ręką, wtedy nie tracisz czasu, przenosząc artykuły przez całą kuchnię lub chodząc z naczyniami z jednego kąta w drugi.
W zależności od tego, ile czasu spędzasz na przygotowywaniu posiłków i jak organizujesz sobie pracę, blat roboczy powinien być odpowiednio obszerny. W małej kuchni zwykle znajduje się w kuchennej zabudowie lub komplecie mebli, w dużej można stworzyć sobie wyspę kuchenną, która nie tylko świetnie wpływa na aranżację, ale umożliwia także pracę i przechowywanie produktów. Szafki kuchenne służące do przechowywania produktów sypkich, ale także naczyń i garnków, zwykle dzielą się na stojące i wiszące.
W niewielkich kuchniach wiszące szafki pozwolą na oszczędność miejsca, a są równie pojemne co stojące. Jeśli chodzi o niedużą ilość miejsca, warto wykorzystać każdy centymetr powierzchni – dobre rozwiązanie to szafki narożne, dzięki którym zagospodarowana jest cała dostępna przestrzeń. Kącik jadalny? W dużej kuchni nie ma z tym większego problemu, można wydzielić strefę jadalną, w której domownicy będą spożywali posiłki. W małej też jest na to rada. Jeśli zmieści się mały stolik ze wsuwanymi pod spód krzesłami to doskonale, a jeśli jest z tym problem – postaw na blat montowany przy ścianie i hokery zamiast tradycyjnych krzeseł.
Materiały i styl – jak urządzić funkcjonalną kuchnię?
Czy funkcjonalna kuchnia wymaga specjalnych materiałów? Tak – muszą być wytrzymałe, odporne na wilgoć i zabrudzenia. Na podłogę zwykle kładziemy płytki lub wzmocnione panele kuchenne. Ale płytki, a także wodoodporne tapety i farby to rozwiązanie również na ścianę.
Co z meblami? Dobrej jakości, wytrzymałe modele z drewna i materiałów drewnopodobnych, posłużą przez długie lata. Styl wystroju to już indywidualna sprawa. Kuchnia skandynawska, rustykalna, nowoczesna czy minimalistyczna – każda rządzi się innymi zasadami. Dobrze, jeśli jest spójna z wystrojem całego mieszkania.
W małej kuchni lepiej zastosować białe lub jasne meble – rozjaśnią i powiększą optycznie pomieszczenie. Funkcjonalna kuchnia to kuchnia dobrze oświetlona. Światło musi docierać wszędzie, szczególnie warto mieć dodatkowe źródła oświetlenia nad blatem roboczym. Stylowe oświetlenie świetnie wygląda nad wyspą kuchenną. Postaw na podkreślające charakter aranżacji dodatki: pojemniki na przyprawy, deski do krojenia itp.
Na temat funkcjonalnych kuchni możesz dowiedzieć się czegoś tutaj: https://kulinarnykalisz.pl i tu: https://kulinarnykalisz.pl/2022100371/zaprojektuj-kuchnie-w-swoim-nowym-domu-przewodnik-krok-po-kroku.