Ogrzewanie na podczerwień – czyli promieniowania fal podczerwieni na obiekty w pomieszczeniu w celu dostarczania im ciepła. Podczerwień jest zdatna na do przekazywania ciepła obiektowi, jest to również nie sztuczne, tylko naturalne zjawisko. Więc w ogóle nie jest szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Promienniki na podczerwień są instalowane na suficie.
Promiennik, czyli obiekt przekazujący ciepło, obejmuje swoim promieniowaniem wszelkie znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty, które są ogrzewane. Nie grzeje on więc powietrza – w żaden sposób na nie nie wpływa. Tą drogą dociera on do obiektów: instalując ten osprzęt płacą Państwo tylko za efekt i wygodę.
Również trzeba powiedzieć, że ogrzewanie podczerwienią polega na dotarciu do obiektów – czyli promienniki nie grzeją powietrza – to ma pewne skutki:
Powietrze nie jest wzbijane i w żaden sposób się rusza – więc nie ma kurzu:
- Jest 100-procentowe dotarcie do odbiorcy ciepła
- Są mniejsze koszty ogrzewania, ponieważ na to, żeby odnieść odczucie ciepła, trzeba mniej wydać pieniędzy
Zalety ogrzewania na podczerwień
Promienniki podczerwieni są uniwersalne – jak już wspomniałem – mogą być stosowane w różnych branżach przemysłu, takich jak magazyny, hale produkcyjne, stoiska targowe, garaże czy pomieszczenia handlowe.
Są one też wydajniejsze, bo dają więcej na kW/h, biorąc mniej – i to jest już cechą oszczędności. Każdy promiennik tak naprawdę dąży do tego, żeby jak więcej przychodziło, a jak najmniej się traciło i inwestowało – im bliżej jesteśmy podczerwieni, tym mniej tracimy na dawaniu powietrzu ciepła, tylko więcej mamy z przekazywania ciepła podczerwienią.
Promienniki podczerwieni grzeją również na zasadzie odczuwanego ciepła, to znaczy głównym celem jest nie rozgrzanie się do wysokiej temperatury, co doprowadza do złych skutków (nierówny podział ciepła – straty energii, ciepła i pieniędzy), tylko doprowadzanie przedmiotów – obiektów ogrzewania – do stanu dobrze i mile odczuwanej temperatury. Czyli, jak mamy pożądaną temperaturę 18 stopni, to celem promiennika jest doprowadzenie siebie i całego pomieszczenia do takiej temperatury. Z tego wynika to, że promiennik nie rozgrzeje się do 40 stopni po to, żeby człowiek w jednym kącie miał 20, a w drugim – ledwo 10. Jest jedną z największych zalet promienników.
Są promienniki podczerwieni też zdrowsze i ekologiczne, bo:
- Nie wzbijają kurzu
- Nie palą się
- Nie szumią
- Nie grzeją powietrza
- Przekazują tylko naturalnie ciepło
Wady ogrzewania na podczerwień
Największą wadą jest to, że one są na prąd – dosyć drogi teraz, ale z drugiej strony w tej chwili w Polsce i UE gaz jest jeszcze gorszym rozwiązaniem, bo jest po prostu prawie niedostępny – więc jest albo drogi, albo po prostu nie da się zainstalować systemu na gaz.
Też niektórzy uważają, że promienniki podczerwieni są tylko do dużych pomieszczeń, ale to jest mit – od dwóch metrów wysokości – sprawdzają się one wszędzie: w biurze, mieszkaniu i domu.
Podsumowanie albo idealna opcja dla małych i dużych lokali
Idealną taką opcją będą długofalowe promienniki podczerwieni – czemu promienniki podczerwieni – na to są odpowiedzi wyżej, natomiast skupmy się na długiej fali – długofalowe
- Są instalowane w dużych pomieszczeniach o charakterze zamkniętym oraz o dużych powierzchniach
- Sprawiają, że zaistnieje wygoda i oszczędzanie energii, bo zaistnieje efekt 3D: podłoga, ściany i sufit są jego twórcami
- Nie ma stratyfikacji powietrza: jest równomiernie dzielone po całym pomieszczeniu
- Straty ciepła – od 50 do 300 300 Wt/h
Długofalowe są wydajniejsze od krótko i średniofalowych – jako przykład wziąłem wiadro wody: krótkie i średnie fale doprowadzą do wyparowania wody, natomiast długa fala ogrzeje całe wiadro wraz z jego dnem
Jest to już sprawdzona i od lat sprawnie działająca technologia co stanowi nowoczesne i efektywne rozwiązanie grzewcze dla przemysłu. Jej wydajność, szybkość reakcji, uniwersalność zastosowania oraz ekologiczność przekładają się na oszczędności i komfort użytkowania.