Pierwsze akwarium to wyzwanie – trzeba zasięgnąć informacji, żeby wiedzieć, jakie elementy są niezbędne na początek, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed wpuszczeniem ryb do zbiornika i które gatunki będą doskonale ze sobą współgrać, a których lepiej nie łączyć na jednej przestrzeni. Aby ułatwić sobie wybór i nie musieć samodzielnie podejmować przynajmniej części z tych decyzji, można kupić kompletne akwarium. Co wchodzi w skład gotowych zestawów akwariowych?

Zestawy akwariowe to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką i czują się nieco zagubieni – nie wiedzą, co rzeczywiście jest niezbędne na początek i jakie modele np. filtrów będą się sprawdzać przy określonej pojemności zbiornika. To także coś dla tych, którzy chcą prowadzić specjalistyczne hodowle, np. krewetkaria i zależy im na tym, żeby kupić wszystko co niezbędne w komplecie.

Co wchodzi w skład zestawów akwariowych?

W związku z tym skład zestawów akwariowych jest bardzo różny. Te przeznaczone dla początkujących mają raczej minimalistyczne wyposażenie i niewielką pojemność – do 60 l. Kompletne akwarium tego typu zawiera prosty zbiornik, pokrywę z oświetleniem, filtr, grzałkę i niezbędne akcesoria takie jak siatka do wyławiania ryb czy termometr. Cena za akwaria waha się od 200 do 400 zł.

W specjalistycznych zestawach dla akwarystów znajdziemy większe zbiorniki, wydajniejsze filtry zintegrowane z automatycznymi grzałkami, pokrywy z oświetleniem ledowym oraz – opcjonalnie – szafki pod akwarium. Tu ceny wahają się od 1000 zł do kilku tysięcy w zależności od wielkości zbiornika.

Akwaria i zestawy w dobrych cenach znajdziecie tutaj: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/akwaria-i-zestawy

Zalety i wady zestawów akwariowych

Zestawy akwarystyczne mają swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy mówią, że zakup gotowego akwarium to duża oszczędność pieniędzy, bo komplet kosztuje sporo mniej niż wszystkie elementy osobno, a także wygoda – jeden zakup i dostaje się wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia hodowli. Jednocześnie nie trzeba się martwić np. o to, że wybierze się filtr o zbyt niskiej wydajności. W zestawie każdy element jest dopasowany. Nie można również narzekać na słabą dostępność tego typu ofert – w zasadzie większość sklepów akwarystycznych ma w sprzedaży gotowe akwaria, dlatego bez problemu można znaleźć coś, co odpowiada nam w stu procentach.

A co z przeciwnikami? Ci głośno podkreślają, że zakup zestawu akwarystycznego to odebranie sobie przyjemności z jego kompletowania. Dodatkowo zestawy zazwyczaj nie spełniają oczekiwań nieco bardziej zaawansowanych akwarystów, którzy nie chcą się skupiać na specjalistycznych hodowlach. Jeżeli ma się już doświadczenie, niezbędne okazują się również akcesoria, jakich kompletne akwaria przeważnie nie zawierają. Tu jednak warto podkreślić, że większość zestawów tego typu tworzona jest pod początkujących, którzy zaczynają swoją przygodę z akwarystyką i chcą się przekonać, czy to rzeczywiście hobby dla nich. Dzięki temu nie muszą analizować szczegółowo każdej oferty ani wydawać dużo na start.